Strona Główna    Galeria    Szukaj    Przekaż 1% podatku na swój Klub
Tęcza Biskupiec
  Strona Główna
  Kadra
  Sztab szkoleniowy
  O klubie
  Historia
  Stadion
  Rekordy
  Terminarz
  Tabela
  Strzelcy
  Puchary
  Transfery

Dla Kibica
Juniorzy Młodsi
WMZPN
Stopka
Redakcja
Reklama
Współpraca
Kontakt
Historia
HistoriaTradycje piłki nożnej na terenie Biskupca sięgają 1946 roku, kiedy to powstał klub pod nazwą Spółdzielczy Klub Sportowy "Tęcza". Pierwsze mecze były rozgrywane na miejskim targowisku.

Skład z 1946 roku wyglądał następująco:

Bramkarz: Wiktor Zarzycki
Obrońcy: Stanisław Gołecki, Wiesław Malinowski, Henryk Folerzyński, Aleksander Sosnowski
Pomocnicy: Jóxef Pośniak, Jan Liwoch, Antoni Kaźmieczak, Jan Brzeski
Napastnicy: Antoni Pośniak, Jarzy Wróbel, Zbigniew Cała, Bronisław Narkiewicz, Sylwester Woźniak

1967W 1952 roku mieszkańcy wybudowali stadion, który znajdował się przy ul. Wiosennej. Rok 1966 przyniósł nam awans do starej trzeciej ligi po barażach z Jurandem Bemowo. Zawodnicy, którzy wywalczyli awans wywodzili się w większości ze szkółki piłkarskiej, która znajdowała się przy szkole podstawowej nr.3.

Rok 1972 przynosi zmianę nazwy klubu na Ludowy Klub Sportowy "Zjednoczenie". Od tego czasu nasz klub walczył o utrzymanie w lidzie okręgowej, ale w 1973 roku przyszedł spadek do klasy A, lecz również tego samego roku nasi juniorzy sprawili miłą niespodziankę zdobywając Puchar Telewizji Polskiej i Przeglądu 1973Sportowego co odbiło się głośnym echem na Warmii i Mazurach. W 1975 roku znowu wróciliśmy do okręgówki, dla lata potem ponownie przyszedł spadek z ligi.

Po tym fatalnym okresie naszego zespołu następuje jeden z najlepszych w historii. Klub powrócił do starej nazwy "Tęcza" a dokładna nazwa brzmiała Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy "Tęcza". Zaczęliśmy odgrywać jedną z czołowych ról w lidze okręgowej, walczyliśmy z każdym jak równy z równym, z powodzeniem graliśmy w Wojewódzkim Pucharze Polski gdzie ogrywaliśmy zespoły z trzeciej ligi, ale niestety przez dwa lata z rzędu zatrzymywaliśmy na byłym drugoligowcu Gwardii Szczytno i dwukrotnie po barażach.1980

Sezon 1983/84 to największy sukces zespołu pod wodzą trenera i zawodnika Wiesława Ziemaka, wówczas zdobyliśmy wicemistrzostwo klasy okręgowej. Mistrzem został zespół Orląt Reszel. Właśnie z nimi gramy tradycyjną "Świętą Wojnę", która na stadion w Biskupcu przyciągał komplet widzów, tak samo jak na innych meczach. Na wyjazdach nasi kibice również  stawiali się w dużej liczbie dopingując zespół. Podczas tego sezonu przegraliśmy tylko trzy spotkania.

W sezonie 1984/85 nasz klub osiągną ogromny sukces, zdobywając mistrzostwo ligi okręgowej elbląsko-olsztyńskiej, lecz po barażach z Zatoką Braniewo przegranych dosłownie w ostatnich sekundach nie weszliśmy do III ligi.

Po tej porażce w szeregi zawodników i działaczy wdarło się zniechęcenie i Tęcza obniżyła swój poziom gry utrzymując się w dolnej części tabeli a taki stan rzeczy trwał prawie trzy lata. Po dość dużej rotacji zawodników w sezonie 1988/89 przyniósł drużynę do pierwszej połowy w tabeli a dokładniej na piąte miejsce.

Był to słaby okres w naszym wykonaniu i pewnym momencie w klubie postanowiono odbudować dawną świetność zespołu. Jednym z takich etapów budowy były zagraniczne zgrupowania mające na celu skonsolidować oraz zgrać drużynę. Głównym sprawdzianem dla drużyny miał być silnie obsadzony turniej w Soczi (ZSRR). Oprócz Tęczy brali w nim udział: miejscowe Dynamo Soczi, Skonto II Ryga oraz Lateks Łowecz. Po niezłej grze BKS-u zajęliśmy trzecie miejsce po zwycięstwie nad Dynamem Soczi.

Niestety w sezonie 1989/90 nie sprostał pokładanych w nim nadziejom i zajął trzecie miejsce w lidze okręgowej. Wtedy postanowiono odmłodzić zespół, który miał ogrywać się w lidze okręgowej, aby za kilka lat miał walczyć o awans do III ligi. Taki stan rzeczy trwał do 1996 roku, w którym to zapisał się nowy rozdział w polskiej piłce nożnej w postaci reorganizacji ligi okręgowej przez PZPN i utworzenia IV ligi.

Zespół pod wodzą nowego trenera Romana Uglarenki, oparty na wychowankach naszego klubu przystąpił do rozgrywek IV ligi z nowymi nadziejami. Początek sezonu 1996/97 wyglądał bardzo obiecująco w postaci kilku rozegranych dobrych meczy, które zakończyły się zwycięstwami Tęczy. Jednakże kolejna część sezonu była gorsza w wykonaniu zespołu i dopiero dobry finisz rundy jesiennej dał drużynie czwarte miejsce w grupie z nadziejami na awans do III ligi.

...Przygotowania do rundy wiosennej sezonu 96/07 przebiegły bardzo poprawnie i zaczęto wówczas głośno mówić o możliwości awansu do III ligi. Trener Roman Uglarenko zbudował mocny i silny zespół, który przez całą rundę wiosenną walczył aż do ostatniej kolejki o awans. W ostatnim spotkaniu podejmowaliśmy u siebie Markovię Marki. Zwyciężyliśmy 3:0 i awansowaliśmy do III ligi.

Przystępując do rozgrywek III-cio ligowych wszyscy liczyli się ze spadkiem, jednakże każdy miał ambicje sięgające większych rozmiarów. Realia były bolesne. Tylko czwarte miejsce od końca, to trochę za mało, no co liczono. Nie było nawet możliwości kontaktu z grupą drużyn walczących o utrzymanie.

...Pobyt na boiskach III ligi trwał tylko jeden sezon. Znaleźliśmy się ponownie w IV lidze. W wyniku reorganizacji ligi powstały dwie grupy IV-to ligowe. Nasz zespół trafił do bardzo mocnej grupy warszawskiej. Grały tam takie zespoły jak Hetman Białystok, Olimpia Warszawa, Hutnik Warszawa, Legia II Warszawa, Marymont Warszawa. W tak silnej grupie składającej się w większości z III-cio ligowców Tęcza zajęła czwarte miejsce od końca w tabeli.

Tym razem reorganizacja ligi sprzyjała naszemu zespołowi. Z grupy spadały tylko dwa zespoły a do III ligi awans uzyskała tylko Legia II Warszawa. Reszta stawki pozostawała w IV lidze. W następnym sezonie zarząd klubu postanowił mocno odmłodzić zespół stawiając na wychowanków BKS-u. Zespół został powierzony nowemu trenerowi, Wiesławowi Ziemakowi.

Niestety ciąg dalszy reorganizacji polskiej piłki nożne sprawiła, że z IV ligi spadało aż osiem drużyn. Waleczny zespół BKS-u składająca się w większości z młodych zawodników radziła sobie nieoczekiwanie dobrze. Niestety po kolejnej reformie ligi po, której spadało dziesięć zespołu nie była przyjazna dla Tęczy ponieważ zajęliśmy 11 miejsce i spadliśmy do klasy okręgowej.

Młody zespół ograny w czwartej lidze radził sobie bardzo dobrze na boiskach ligi okręgowej i na koniec sezonu zajmuje drugie miejsce, które jest premiowane awansem do IV ligi. Przez następny trzy sezonu Tęcza walczy na IV-to ligowych boiskach tylko i wyłącznie o utrzymanie na tym szczeblu rozgrywek.

Budowany przez ostatnie kilka lat zespół zaczął powoli się rozpadać.... Część zawodników znajdowała angaż w innych klubach, część postanowiła zacząć edukację na uczelniach znajdując się daleko od rodzinnej miejscowości, a jeszcze inni z powodu złej polityki finansowej klubu, podejmując prace.

Wszystkie te czynniki spowodowały nasz spadek z IV ligi w sezonie 2004/05. Wraz z nim rozpoczęła się nowa era i nowy etap budowy zespołu.

Nowo wybrany zarząd klubu w 2005 roku postanowił ponownie oprzeć budowę zespołu na utalentowanej młodzieży, w której w Biskupcu nie brakuje. Działający od kilku lat system szkolenia młodych adeptów futbolu sprawdził się wcześniej. Każdy, więc miał nadzieje, że również i tym razem pozwoli to w ciągu dwóch, trzech lat wyjść zespołowi z tego trudnego etapu.

Okres ten nie był czasem straconym. Klub kładzie duży nacisk na pracę z młodzieżą, czego wynikiem jest utworzenie aż sześciu grup młodzieżowych począwszy od najmłodszych Orliczków a na Juniorach Starszych kończąc. O trafnej polityce klubu świadczy fakt, iż czterech wychowanków klubu zasiliło Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Łodzi, a jeden występuje z powodzeniem w drużynie juniorów OKS 1946 Olsztyn.

Natomiast drużyna seniorów oparta na swoich wychowankach i wzmocniona trzema, czterema doświadczonymi zawodnikami uzyskuje w roku 2009 awans do czwartej ligi otwierając nową kartę w historii klubu.

Teraz nasz zespół będzie występować w sezonie 2009/2010 i mamy nadzieje, na dobre występy naszej Tęczy.

Podziękowania za udostępnienie materiałów dla Kamila Kozłowskiego.
Opracował - tihi

Ost. / Nas. Mecz


Wynik walki z MKS Korsze:
Nasza drużyna: 0
MKS Korsze: 0
06.04.2016, Biskupiec
Wynik walki z Unia Susz:
Nasza drużyna: 2
Unia Susz: 1
03.04.2016, Susz


zobacz wszystkie
Tabela:
1. Stomil II ... 46
2. Tęcza Bisk... 39
3. Motor Lubawa 38
4. Unia Susz 36
5. Zatoka Bra... 33
6. Błękitni O... 30
7. Mamry Gizycko 29
8. Mrągowia M... 26
9. Warmiak Łukta 26
10. Śniardwy O... 22
...więcej
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Php-fusion | Desing by TeczaBiskupiec | Site create EvExon | Copyright Š 2009