Mistrzostwa Sześciu Narodów w rugby to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu Związku Rugby na Półkuli Północnej. Jest to najważniejsza międzynarodowa impreza sportowa i ulubione wydarzenie fanów sportu w całej Europie. Oto sześć ciekawostek na temat rugby Six Nations.

Mistrzostwa Sześciu Narodów w rugby zastąpiły turniej Five Nations w 2000 roku, kiedy to Włochy dołączyły do istniejących pięciu rywalizujących krajów: Anglii, Szkocji, Irlandii, Walii i Francji. Zwycięzcy Mistrzostw są obecnie znani również jako Mistrzowie Europy.

Nations Championship sześć

Format jest prostą strukturą ligową, w której każdy zespół gra jeden raz. W odróżnieniu od podobnych turniejów piłkarskich nie ma rozgrywek domowych i wyjazdowych, raczej przewaga domowa jest zmienna każdego roku. Jeśli jakaś drużyna wygra wszystkie swoje mecze, wiadomo, że wygrała Grand Slam, jak również same mistrzostwa.

Od początku istnienia Six Nations, Francja wygrała Mistrzostwa pięć razy, Anglia trzy razy, Walia dwa razy, a Irlandia raz. Szkocja i Włochy nie wygrały jeszcze Szóstych Narodów. Wszystkie trzy ostatnie mistrzostwa wygrała Grand Slam, Francja w 2010, Irlandia w 2009 i Walia w 2008.

Ostatnie zwycięstwo w turnieju Anglia odniosła w 2003 roku, po wcześniejszych zwycięstwach w latach 2000 i 2001. Ostatni triumf Szkocji odniósł w ostatnim roku zawodów starej piątki narodów w 1999 roku.

Puchar Sześciu Narodów

W ramach Mistrzostw Sześciu Narodów inne trofea są również do zdobycia. Potrójna Korona przyznawana jest Anglii, Irlandii, Szkocji lub Walii, jeśli jeden z tych krajów wygra wszystkie mecze z każdym z nich. Puchar Kalkuty przyznawany jest zwycięzcom pomiędzy Anglią a Szkocją. The Millennium Trofeum nagradzać the zwycięzca między Anglia i Irlandia.

Zwycięzcy Mistrzostw Sześciu Narodów w rugby otrzymują obecnie trofeum mistrzowskie stworzone przez hrabiego Westmorlandu i po raz pierwszy wręczone Francji w 1993 roku. Pierwotnie trofeum było srebrne od wewnątrz, ale zostało tak skorodowane przez obchody szampana, że teraz jest wyłożone 22-karatowym złotem.

Jedną z największych zalet turnieju Six Nations jako turnieju międzynarodowego jest to, że odbywa się on co roku i nie mogę się doczekać, aż znów się zacznie.