Cele to sól i pieprz piłki nożnej i można je zdobywać tylko strzelając, albo kierując piłką. Kierowanie piłką jest nienaturalnym procesem, podczas gdy kopanie piłki jest całkiem naturalną “potrzebą”, którą ludzie mają w głębi duszy. Ile razy chodziłeś po ulicy i instynktownie kopałeś liść, czy jakąś małą skałę, tylko do cholery?

Ile razy chodziłeś po ulicy i zacząłeś uderzać głową o przedmioty stałe? Mam nadzieję, że nie za wiele. Tak więc zmierzanie jest o wiele trudniejsze do wytrenowania, ponieważ musimy walczyć z własnym naturalnym strachem przed uderzeniem głową o przedmiot. Dlatego właśnie ćwiczenia do strzelania w piłce nożnej są o wiele bardziej zróżnicowane i powszechne w treningu. Spójrzmy na różne rodzaje ćwiczeń strzeleckich.

-Soccer Shooting Drills – Static Positions

Wiertła do strzelania do piłki nożnej w pozycji statycznej odnoszą się do pozycji zawodnika, a nie do piłki (chociaż w przypadku rzutów wolnych zarówno piłka, jak i zawodnik są statyczne). Rzuty wolne są bardzo pomocne dla Twoich zawodników w treningu celności strzału i zazwyczaj są one używane tylko do tego, zamiast być środkiem do treningu siły strzału. Możesz spróbować kazać wszystkim swoim zawodnikom wykonywać rzuty wolne, albo po prostu wybrać kilku, którzy zauważyli, że są lepsi w tej roli i uformować ich jako specjalistów od rzutów wolnych.

Innym sposobem, w jaki możesz ćwiczyć strzelanie do piłki nożnej w pozycji statycznej, jest posiadanie jednego zawodnika w centrum, otrzymywanie podań z boków i strzelanie, bez poruszania się w kierunku piłki. To symuluje scenariusz meczu, który występuje dość często, z napastnikiem lub środkowym pomocnikiem, który musi strzelać do piłki jednym dotknięciem ze statycznej pozycji, ponieważ nie ma miejsca na poruszanie się, lub nie ma na to czasu.

-Ćwiczenia strzelania do piłki nożnej – Pozycje dynamiczne

Istnieje szersza gama ćwiczeń piłkarskich do strzelania, które można ćwiczyć z pozycji dynamicznych, niż ze statycznych. Jednym z najbardziej popularnych jest run-and-shoot: ustaw zawodników w linii na środku boiska i wyślij opiekuna na bramkę. Teraz, niech każdy zawodnik sprint z piłką u swoich stóp do określonego punktu, który zdecydujesz (umieścić pionek jako wizualny znacznik), a następnie armata strzał do bramki z tego miejsca.

Jeśli chcesz ćwiczyć strzały z dużej odległości, to oczywiście będziesz miał ich strzelanie za daleko, natomiast jeśli chcesz mieć większą celność końcową, to będziesz miał swoich zawodników strzelających z krawędzi pudła, a nawet w jego środku.

Niewielką odmianą biegu i strzelania w piłce nożnej jest ćwiczenie typu “wall and shoot”. gdy znajdzie się blisko podającego, inicjuje jeden-dwa i wystrzeliwuje piłkę w pełnym sprincie, gdy tylko ją otrzyma z powrotem.

Po pewnym czasie, wyżej wymienione ćwiczenia piłkarskie do strzelania mają tendencję do powtarzania się, więc może zechcesz wykopać kilka innych Wolnych artykułów, lub po prostu stworzyć ich odmiany. Możesz pracować wokół tych dynamicznych pozycji i tworzyć nowe własne ćwiczenia.