Każdy, kto kiedykolwiek był świadkiem sprintu na 50 metrów, rozumie dlaczego pływanie w wodzie nazywane jest “Formułą 1” pływania. Prędkość jest niezaprzeczalnie imponująca! Ale to nie tylko to. Podobnie jak w Formule 1 w sportach motorowych, gdzie elegancja samochodów wyścigowych fascynuje zarówno fanów jak i widzów tak samo jak prędkość, elegancja płetwonurka z monofinem jest bezkonkurencyjna. Jak delfin, faluje on w wodzie i łatwo sobie wyobrazić, że łamie się jak ssak morski. Wyrzeźbi się za nim jak żaden inny pływak. Całe jego ciało staje się jedną dynamiczną falą, która spływa przez wodę jak orka. Piękno i szybkość, tak jak w Formule 1.

Pływanie przypomina Formułę 1

Chociaż monofiny są również wykorzystywane przez płetwonurków, aby zmaksymalizować i usprawnić ich moc przy jednoczesnym zachowaniu energii, prawdziwe piękno używania tych płetw – przypominających kształtem i funkcją potężny ogon delfina – jest widoczne w szybkości pływania. Płetwonurek w najwyższej formie może osiągnąć w wodzie ponad 11 km/h (6,8 mph), czyli prawie 3 km/h (1,9 mph) szybciej niż topowy pływak freestyle’u. Niemniej jednak, podobnie jak pływak, pływak używa tylko własnej siły własnego ciała, aby napędzać się do przodu.

Jednak osiągnięcie tych prędkości wymaga czasu i dużo ciężkiego treningu. Kierowca Formuły 1 przechodzi przez lata rygorystycznego treningu w kilku klasach sportu motorowego, zanim zostanie dopuszczony do “klasy królewskiej”. Podobnie płetwonurek również potrzebuje lat, aby się rozwijać i osiągnąć swój pełny potencjał. Jego ciało musi zapamiętać ruch przypominający delfina, aż stanie się on drugą naturą i będzie mógł to robić podczas snu. Małe błędy kosztujące zaledwie setne części sekundy mogą spowodować lub przerwać wyścig, tak jak w najwyższej klasie sportów motorowych – liczą się ułamki sekund. Wyjście z 50-metrowego sprintu z dwoma lub trzema płetwonurkami uderzającymi w ścianę prawie jednocześnie jest jak żadne inne w sportach wodnych. Jednak zawody finningu odbywają się w różnych dyscyplinach na dystansie od 25 metrów (zazwyczaj dla młodszych sportowców) do maratonów na dystansie do 25 000 metrów w otwartym oceanie lub jeziorach. Każde miejsce i wyścig ma swój specyficzny smak i emocje. Czasami w wyścigach długodystansowych wyłaniający się płetwonurek może zdobyć i utrzymać pozycję lidera przez większą część wyścigu tylko po to, aby wyprzedzić w finale 20 metrów zawodnika, który lepiej nauczył się zachowywać swoją siłę przez cały wyścig i ukończyć go mocno.

Pływanie w płetwach – zasady, konkurencje

Ze względu na wszystkie swoje emocje, finwimming nadal nie jest dobrze znanym sportem. Popularność jest niska po części dlatego, że płetwy, a zwłaszcza niezwykle szybkie hiperpłetwy, są głównie wykonywane ręcznie i przez to drogie, a po części dlatego, że relacje medialne z zawodów finwimingu są rzadkie. Zasady i dyscypliny płetwonurków zostały zatwierdzone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 1986 roku, ale nadal sport ten jest daleki od uczestnictwa w tych prestiżowych rozgrywkach sportowych. Aby wziąć pod uwagę uczestnictwo, sport musi najpierw zdobyć większą popularność, ponieważ tylko “szeroko uprawiane dyscypliny sportowe” mogą być dopuszczone do udziału w “matce wszystkich wydarzeń sportowych”. Aby ten cel mógł zostać osiągnięty, trzeba będzie wykonać wiele zakulisowych prac.

Internet jest jednym z mediów, które już teraz udostępniają treści z zakresu finningu sportowego. Istnieje wiele stron internetowych, na których zarówno entuzjaści, jak i ciekawscy mogą znaleźć informacje na temat “Forumla One”, czyli pływania. Kluby pływackie lub kluby pływackie i nurkowe z oddziałami pływackimi mają swoje własne strony internetowe, a znani producenci monofinów, tacy jak TRITON, oferują swój sprzęt poprzez własną obecność w Internecie. Istnieją nawet społeczności takie jak Fin City, gdzie płetwonurkowie i wszyscy zainteresowani sportem mogą znaleźć i spotkać podobnie myślących ludzi na całym świecie i wymienić się informacjami. Fin City to jednak znacznie więcej niż społeczność społeczna. Posiada Wiki Finswimming, katalog, w którym kompetentni członkowie mogą tworzyć i edytować artykuły o swoim sporcie oraz rozpowszechniać swoją wiedzę na temat całej sceny płetwonurkowej. Ważne wydarzenia są publikowane w Kalendarzu Zawodów Finwimmingowych, a entuzjaści mogą wymieniać się pomysłami i opiniami na Forum Finwimmingowym. Aby sport ten stał się bardziej wizualny, w Finswimming Photo Album oraz wiele linków związanych z płetwami znajduje się w Finswimming Link Directory.