Podczas gdy Twoje cotygodniowe treningi są jednym z najważniejszych aspektów treningu piłki nożnej, musisz mieć również dobry plan na dzień gry. W tym artykule podam kilka kluczowych wskazówek dotyczących zarządzania zespołem w dniu meczu.

Podczas gdy Twoje tygodniowe sesje treningowe są jednym z najważniejszych aspektów treningu piłki nożnej, musisz mieć dobry plan na dzień meczowy. 1) Wybór drużyny startowej.

Wielu trenerów decyduje na podstawie wyników z ostatniego tygodnia. To jest błąd. Musisz wybrać drużynę na podstawie występu na treningu. Inne zmienne również wchodzą w skład równania. Obecność, punktualność, wysiłek i etyka pracy powinny odgrywać pewną rolę. Jakość rozgrzewki może również powiedzieć, kto jest skupiony i gotowy do gry. Dokonałem wielu zmian w moim zespole startowym w oparciu o nastrój rozgrzewający. Ważne jest, aby pamiętać, że niespójność jest powszechna u młodych zawodników, więc ubiegłoroczna gwiazda może być w tym tygodniu złoczyńcami. Chcemy również, aby zawodnicy wierzyli, że co tydzień jest czysty łup. Motywuje to zawodników do bycia w najlepszej formie przez cały czas i nie pozwala nikomu wejść do strefy komfortu stagnacji podczas treningu. Opozycja zmienia się co tydzień, więc być może trzeba będzie dokonać zmian, aby wykorzystać słabości przeciwnika i jednocześnie wykorzystać mocne strony własnych zawodników.

2) Wprowadzanie zmian.

Niektórzy trenerzy dokonują korekt w połowie czasu. Jeśli zauważyłeś problem z meczem z jednym z zawodników i przeciwnikiem, możesz go zmienić w pierwszej połowie. Druga drużyna może być bardzo atletyczna lub techniczna, więc być może będziesz musiał dostosować swój zbiorowy plan obrony (linia konfrontacji). Może być również słabość przeciwnika, którego chcesz wykorzystać, zanim drugi trener zauważy, że ma kłopoty.

3) Coaching z linii bocznej.

Powinieneś był wykonać swój trening w ciągu tygodnia na treningu. Mecz jest narzędziem do określenia, czy to, co zrobiłeś w ciągu tygodnia, miało wpływ na ich zachowanie w piłce nożnej. Ciągłe krzyczenie instrukcji i komentowanie gry dla zawodników nie jest treningiem. Twoje wtrącanie się powinno być zarezerwowane dla spraw, które wymagają natychmiastowej uwagi. Dzięki temu Twoi zawodnicy wiedzą, że kiedy słyszą Twój głos, jest to pilna sprawa. Trzymaj się z dala od sędziów. Mają oni inną perspektywę gry i przez większość czasu są poprawni. Uczy to również Twoich zawodników szacunku dla urzędników i gry. Sędzia bardzo rzadko decyduje o przebiegu meczu.

4) Rozmowa w połowie czasu gry.

Bystry trener będzie robił notatki podczas meczu (mentalne lub pisemne), tak aby miał konkretne punkty do omówienia. Twoja lista może być wypełniona kwestiami budzącymi wątpliwości, ale możesz mówić najwyżej o trzech. Więcej i wiadomość jest przegrana. Unikaj ogólnych określeń takich jak “nie bronimy dobrze”. Bądź konkretny z aspektem obrony, który jest problemem. Bądź pewien, że rozmawiamy z zawodnikami indywidualnie, jeśli są oni częścią problemu. Ważne jest również, aby znaleźć aspekty ich występu, z których jesteś zadowolony, tak abyśmy nie zniszczyli zaufania zawodników. Drużyna może też grać bardzo dobrze, więc może nie być zbyt wiele do krytyki. W takim przypadku należy podkreślić, co drużyna musi nadal robić, aby odnieść sukces.

5) Rozmowa po meczu.

Pod koniec meczu należy dać graczom trochę czasu dla siebie. Zazwyczaj daję im około trzech minut na drinka i uspokojenie się. Rozmowa powinna być krótka i musi dotyczyć tego, co zostało powiedziane w połowie meczu. Czy nastąpiła poprawa, czy też konsekwencja w działaniu (indywidualnym i zbiorowym)? Trener powinien teraz myśleć o sesjach treningowych w przyszłym tygodniu. Czy kwestie wymagają ponownego omówienia, czy możemy iść dalej? Możliwość oceny swojej drużyny jest krytyczną częścią trenerskiej piłki nożnej.